W piątek w Tykocinie na Podlasiu wystartował festiwal “Kresy i Bezkresy”. To wyjątkowe wydarzenie, które przypomina o wspólnym dziedzictwie narodów dawnej I Rzeczypospolitej. W ciągu tygodnia zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń – koncerty, wystawy, pokazy filmowe i spotkania z twórcami.

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest Wileńszczyźnie. Organizatorzy zaplanowali wydarzenia opisujące różne okresy wspólnej historii Polaków i Litwinów, począwszy od pradziejów tych ziem, poprzez Unię Krewską, panowanie Jagiellonów, okres II Rzeczypospolitej, okupację i współczesność Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Wczoraj o polsko-litewskiej historii i o tym, co łączy obydwa narody rozmawiali naukowcy z Polski, Litwy i Wielkiej Brytanii.

“Wielkie Księstwo Litewskie to jest jedno z dwóch najważniejszych miejsc pamięci, na których Litwini swoją budują tożsamość. Szukamy już w tej wspólnej historii nie tylko odrębności, ale też spójności tej historii” – powiedział prof. Alvydas Nikžentaitis, historyk.

W ramach festiwalu usłyszymy m.in. śpiew polskich i litewskich rycerzy pod Grunwaldem, muzykę litewskich Karaimów, przyjrzymy się Janowi Bułhakowi – ojcu nowoczesnej fotografii polskiej, litewskiej i białoruskiej, przypomnimy Mickiewicza, Konwickiego, Miłosza, odkryjemy dzieła współczesnych litewskich filmowców o historii Wilna, podejmiemy debatę o żywotności dziedzictwa unii polsko-litewskiej. Swój udział w Festiwalu potwierdzili znakomici twórcy, m.in. Eustachy Rylski, Tomas Venclova, Herkus Kunčius, Arturas Bumšteinas, Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, Maja Komorowska, Marta Lipińska, Piotr Cyrwus, Karolina Cicha z Zespołem, Jerycho, Teatr Wierszalin, i wielu, wielu innych, a także znakomici historycy, odkrywający przed nami nasze wspólne dziedzictwo – zaprasza Jakub Moroz, pomysłodawca festiwalu.

“Kresy i bezkresy” w Tykocinie potrwają do następnej niedzieli. Z programem festiwalu można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: bialystokonline.pl/bialystok.tvp.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)