Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zaapelowało w poniedziałek do instytucji unijnych o zdecydowane działania na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Pod koniec stycznia Komisja Europejska przygotowała projekt kolejnych restrykcji wobec reżimu Łukaszenki. Jednak od tego czasu sankcje nie zostały uchwalone, mimo wielokrotnych apeli ze strony Polski i Litwy.

Polscy dyplomaci w Brukseli po raz kolejny apelują o sankcje wobec reżimu w Mińsku w związku z bezprawnym wyrokiem na Andrzeja Poczobuta. „Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz został przeniesiony przez białoruskie władze do kolonii karnej w Nowopołocku. Wzywamy Unię Europejską do natychmiastowego przyjęcia sankcji wobec reżimu Łukaszenki” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.

Pod koniec stycznia Komisja Europejska przygotowała projekt kolejnych restrykcji wobec reżimu Łukaszenki. Projekt został zablokowany przez Portugalię. Wspierana przez kilka krajów, zażądała złagodzenia poprzednich sankcji wobec Białorusi. Chodziło o wyłączenie z dotychczasowych restrykcji białoruskiej soli potasowej. Portugalia powołuje się na bezpieczeństwo żywnościowe i brak nawozów sztucznych w krajach Afryki. Polska i Litwa mówią, że to rosyjska propaganda, bo nie ma takiego problemu i że na złagodzeniu sankcji skorzysta wyłącznie reżim w Mińsku, Łukaszenka, jego rodzina i znajomi.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)