Pięciodniowy festiwal “Lipcowi” upamiętniający Obławę Augustowską odbędzie się w Augustowie w dniach 8-12 lipca. Obława to największa zbrodnia Sowietów dokonana na Polakach po II wojnie światowej.

Organizator festiwalu Instytut Pileckiego zaplanował między innymi premierę gry planszowej „Dom Turka”. Tego dnia odbędzie się też koncert, podczas którego Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia i Jagoda Kret wykonają 10 utworów inspirowanych losami rodzin ofiar Obławy. Początek o 20:30.

W niedzielę (10.07) organizatorzy zapraszają na śpiewanki patriotyczne, a w poniedziałek (11.07) na grę miejską. Na wtorek (11.07) zaplanowano spacer po Augustowie z przewodnikiem. Główne uroczystości odbędą się natomiast w środę (12.07) na terenie Domu Turka. Tam zostanie odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

“To instalacja artystyczna z nazwiskami ofiar. Wmurujemy wówczas również kamień węgielny w nowy element budynku. W tym miejscu po raz pierwszy odbędzie się publiczne odczytywanie nazwisk ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy im twarze i imiona”. O 18:00, zgodnie z tradycją, przejdziemy do Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji zamordowanych i ich rodzin” – informuje dyrektor.

W dniach 11-12 lipca odbędą się również obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach.

Obława Augustowska to największa zbrodnia na Polakach dokonana przez sowieckich oprawców po zakończeniu II wojny światowej. Jak wskazują polscy historycy, zaaresztowani przez NKWD Polacy zostali wywiezieni na teren dzisiejszej Białorusi i rozstrzelani.

Źródło: augustow.org

Fot. Facebook/InstytutPileckiego

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)