Dziś w warszawskim Belwederze uhonorowano piętnaścioro sprawiedliwych Ukraińców, którzy w czasie Rzezi Wołyńskiej ratowali swoich polskich sąsiadów przed śmiercią z rąk ukraińskich nacjonalistów. Medale Virtus et Fraternitas odebrali bliscy sprawiedliwych Ukraińców.

Dzięki staraniom Instytutu Pileckiego możemy dziś poznać nazwiska tych dobrych, dzielnych ludzi, i zapisać je w polskiej pamięci. Medalem Virtus et Fraternitas odznaczony został również Wołodymyr Kryżuk – strażnik polskiej pamięci na Wołyniu. Dzisiejsza uroczystość była poruszającym spotkaniem potomków ratujących i uratowanych.

„Już po raz piąty państwo polskie honoruje osoby pomagające Polakom w XX wieku. Dziś okazujemy wdzięczność i pamięć Ukraińcom, którzy w 1943 roku działali wbrew UPA, pomagali i ostrzegali, ryzykując życiem własnym i swoich bliskich. Ma to szczególnie symboliczny wymiar w tym roku, gdy obchodzimy 80. rocznicę tragedii wołyńskiej, w której życie utraciły dziesiątki tysięcy ludzi zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów za to, że byli Polakami. Międzyludzka solidarność i braterstwo ma głębokie znaczenie także i dzisiaj, gdy to nasi ukraińscy sąsiedzi są ofiarami rosyjskiej inwazji” – wskazał Instytut Pileckiego na Facebooku.

11 lipca mija 80 lat od straszliwej zbrodni, do jakiej doszło na Wołyniu latem 1943 roku. Ratowanie Polaków wiązało się dla Ukraińców z ryzykiem utraty życia własnego i bliskich, mimo to podejmowali takie niebezpieczeństwo w imię miłości do drugiego człowieka.

Źródło: instytutpileckiego.pl

Fot. Instytut Pileckiego

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)