Jutro na Białorusi wchodzi w życie znowelizowana ustawa “O obywatelstwie”. Zgodnie ze zmianami władze będą mogły teraz pozbawić obywatelstwa Białorusinów, którzy zostali skazani za tzw. “działalność ekstremistyczną”.

Obywatele Białorusi skazani zaocznie za działalność „ekstremistyczną” mogą wrócić do kraju i odbyć karę, aby nie utracić obywatelstwa – skomentował nowelizację ustawy szef departamentu MSW do spraw obywatelstwa i migracji Aleksiej Biegun. Zdaniem wysokiego rangą funkcjonariusza, projekt ustawy nie pozbawia obywateli Białorusi obywatelstwa, ponieważ dotyczy osób mieszkających za granicą. “Poza tym każdy ma wybór: wracać albo nie wracać. To ostatnie może skutkować utratą obywatelstwa”- powiedział.

Ponadto nowe prawo wymaga, aby obywatele Białorusi posiadający zagraniczne zezwolenie na pobyt lub dokumenty uprawniające do świadczeń w innym kraju (np. Karta Polaka) zgłaszali się na milicję. Według Bieguna jest to konieczne do przestrzegania prawa, które zabrania zatrudniania osób posiadających obywatelstwo obcych państw lub zezwolenie na pobyt w służbie cywilnej i na niektórych innych stanowiskach.

Kary za niezgłoszenie na razie jeszcze nie zostały wprowadzone. Urzędnicy nie wykluczają jednak wprowadzenia takich środków, jeśli Białorusini zignorują nowe normy.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)