83 lata temu, 10 lipca 1940 roku rozpoczęła się powietrzna bitwa o Anglię. Niemcy rozpoczęli ofensywę przeciwko Wielkiej Brytanii, mającą na celu kontrolowanie przestrzeni powietrznej w ramach przygotowań do operacji desantowej.

W bitwie o Anglię walczyło 145 polskich pilotów: 63 w 4 polskich dywizjonach (2 bombowych: 300 i 301, 2 myśliwskich: 302 i 303) oraz 82 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich.

Ilustracja

Niemieckie bombowce nad Londynem w czasie bitwy o Anglię (fot. wikipedia.org)

Polacy zestrzelili łącznie około 170 samolotów niemieckich, uszkodzili 40, co stanowiło około 12 procent strat Luftwaffe. Asem wśród polskich lotników był Stanisław Skalski. Polscy piloci mawiali, że ma on “ptasi instynkt”, Niemcy mówili o nim “Latająca śmierć”

Dowódca brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego w czasie bitwy o Wielką Brytanię, Hugh Dowding, powiedział po jej zakończeniu: – Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Piloci legendarnego Dywizjonu 303 (fot. Kolor Historii – Mikołaj Kaczmarek)

Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami.

W ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bohaterskich czynach naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzach spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.

Źródło: IPN

Fot. Kolor Historii – Mikołaj Kaczmarek

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)