Prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz wraz z wiceprezesem Władysławem Boradynem wzięli dziś udział w Centralnych Obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 80 lat temu Ukraińska Powstańcza Armia dokonała zaplanowanej akcji ludobójczej na polskich mieszkańcach 99 miejscowości na Wołyniu.

Działacze Fundacji Młode Kresy wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci na Skwerze Wołyńskim w Warszawie, po czym w asyście żołnierzy Wojska Polskiego złożyli wieniec przy pomniku Ofiar Ludobójstwa.

Delegacja Fundacji Młode Kresy podczas obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej

Organizatorem obchodów 80 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej. W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta RP, władz samorządowych, kombatanci, posłowie i senatorowie, przedstawiciele organizacji społecznych i harcerstwa, a także przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk.

Hołd pomordowanym rodakom oddał m.in. premier Polski Mateusz Morawiecki, który wygłosił przemówienie do uczestników uroczystości.

“Tamta ziemia była świadkiem zbrodni wyjątkowej. Była świadkiem piekła w piekle, zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów swoim sąsiadom. Zbrodnia ta była tak wyjątkowa, że musi uzyskać swoje miano – ludobójstwo. Ludobójstwo straszliwe, okrutne” – zaznaczył szef rządu.

“Nasi ukraińscy sąsiedzi i sojusznicy na pewno rozumieją dziś lepiej, jak ważne dla nas jest to, aby odszukać każde miejsce, wszystkie szczątki, po chrześcijańsku je pogrzebać, postawić krzyż, zapalić znicz i pomodlić się. I nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki nie zostaną odnalezione” – podkreślił premier Morawiecki.

Jak wyjaśnił polski premier, sprawa odszukania szczątków ofiar ludobójstwa na Wołyniu jest nie tylko sprawą polską, ale również ukraińską. “Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków i bez uczczenia ich do końca” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa jest obchodzony dla upamiętnienia rzezi wołyńskiej, a konkretnie dnia nazywanego Krwawą Niedzielą – 11 lipca 1943 r. To właśnie wtedy, 80 lat temu, oddziały UPA zaatakowały jednocześnie 99 polskich wsi w pow. kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. Doszło tam do nieludzkich rzezi ludności cywilnej i zniszczeń. Wsie były palone, a dobytek grabiony.

Badacze obliczają, iż tylko tego jednego dnia mogło zginąć ok. 8000 Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. W latach 1943–1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tys. Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia.

Źródło: wb24.org/gov.pl/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)