W trakcie dzisiejszego posiedzenia Sejm jednomyślnie przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Zbrodni Wołyńskiej w 80. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. “Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich” – czytamy w uchwale.

W dokumencie podkreślono, że celem ludobójstwa było doprowadzenie do “wyniszczenia Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, części Polesia, Lubelszczyzny i Podkarpacia”.

Jak przypomniano, ataki na skupiska polskiej ludności zapoczątkował napad na Paroślę Pierwszą 9 lutego 1943 roku. “Podczas ataków oddziałów OUN i UPA, wspieranych przez część lokalnej społeczności ukraińskiej, zamordowano – często w bardzo brutalny sposób – ponad 100 tysięcy Polaków (…) Ukraińscy szowiniści mordowali także przedstawicieli innych narodowości oraz własnych rodaków. Sejm RP pragnie upamiętnić wszystkie ofiary Rzezi Wołyńskiej” – głosi uchwała.

W uchwale znalazło się także odniesienie do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę. “Gdy naród ukraiński sam doświadcza zbrodni popełnianych przez najeźdźców, szczególnie wyraźnym i aktualnym staje się fakt, że przemoc i gwałt nie są właściwymi sposobami na kształtowanie stosunków pomiędzy sąsiadami” – zaznaczono.

Sejm wyraził podziękowania Kresowianom, ich potomkom oraz ludziom dobrej woli od lat domagającym się prawdy w myśl motta “Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. “W 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, w dniu upamiętniającym ofiary ukraińskiego ludobójstwa, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pomordowanym podczas tej okrutnej zbrodni” – podsumowuje uchwała.

Źródło: polskieradio.pl/sejm.gov.pl

Fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)