W piątek, 14 lipca, w Białymstoku – z udziałem Swiatłany Cichanouskiej i władz miasta – uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą Skweru Wolnej Białorusi, który powstał niedawno przy Konsulacie Generalnym Republiki Białoruś. “Ten skwer to symboliczny gest wsparcia Białorusinów walczących o demokrację” – powiedziała liderka wolnej Białorusi.

Swiatłana Cichanouska przybyła na uroczyste otwarcie Skweru Wolnej Białorusi z portretem swojego uwięzionego męża Siarhieja Cichanouskiego.

Podczas uroczystości Swiatłanę Cichanouską nazwano prezydentem wolnej Białorusi. Wraz z Cichanouską na uroczystość przybyli także członkowie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego. Wśród nich był Paweł Łatuszka, który na początku swojej kariery dyplomatycznej był notabene szefem białoruskiej misji dyplomatycznej w Białymstoku.

W swoim wystąpieniu Swiatłana Cichanouska podziękowała władzom Białegostoku za podjęcie tej decyzji. To przejaw solidarności z Białorusią – powiedziała Cichanouska. Demokratyczna liderka zaznaczyła, że nadejdzie czas, kiedy Białorusini z Podlasia będą mieszkać razem, gdy Białoruś wejdzie do Unii Europejskiej.

Władze Białegostoku początkowo chciały zmienić nazwę jednej z ulic na cześć Wolnej Białorusi. Jednak zmianie nazwy sprzeciwili się sami mieszkańcy ulicy. Batalia trwała prawie rok. W efekcie władze miasta nadały nazwę skwerowi przy białoruskim konsulacie. Ten skwer jest najmniejszy w Białymstoku. Zajmuje powierzchnię dziesięciu metrów.

Źródło: wb24.org/nashaniva.com

Fot. nashaniva.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)