Ambasadorowie Unii Europejskiej uzgodnili dziś nałożenie nowych sankcji wobec Białorusi za jej udział w rosyjskiej agresji na Ukrainę. Informuje o tym na Twitterze hiszpańska prezydencja Rady UE.

„Dziś unijni ambasadorowie zgodzili się na nałożenie środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i zaangażowaniem tego kraju w rosyjską agresję na Ukrainę. Środki te przewidują wpisanie na listy osób fizycznych i prawnych” – czytamy w komunikacie.

Według dziennikarza Radia Liberty Rikarda Jóźwiaka sankcje dotyczą głównie lotnictwa i towarów podwójnego zastosowania.

Na początku roku informowano, że UE przygotowała pakiet sankcji wobec Białorusi w związku z jej współudziałem w wojnie na Ukrainie. Jak zauważały media, sankcje wymierzone były w sektor energetyczny i technologiczny.

Jednocześnie w kwietniu media informowały, że prace nad sankcjami wobec Białorusi były utrudnione ze względu na stanowisko niektórych państw starających się o zniesienie wcześniej nałożonych restrykcji na białoruski potaż.

Również wcześniej europejscy parlamentarzyści zaapelowali do Międzynarodowego Trybunału Karnego o rozważenie możliwości wydania nakazu aresztowania białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki za udział w deportacji ukraińskich dzieci.

Źródło: wb24.org/unian

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)