Litwa uważa, że ​​po zatwierdzeniu przez Unię Europejską nowych sankcji wobec Białorusi należy je zaostrzyć. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis.

Zdaniem szefa litewskiej dyplomacji sankcje wobec Białorusi powinny już dawno zostać przyjęte. Wezwał UE, aby na tym nie poprzestawała.

„Po rocznej przerwie zatwierdzono nowe sankcje wobec Białorusi – stało się coś, co powinno się wydarzyć dawno temu. „Białoruś popiera rosyjską agresję na Ukrainie, sytuacja w zakresie praw człowieka nadal się pogarsza, a terytorium Białorusi jest wykorzystywane przez Rosję do obchodzenia sankcji” – zaznaczył Landsbergis.

Landsbergis potwierdził, że nowy pakiet wprowadza nowe ograniczenia dotyczące towarów podwójnego zastosowania, lotniczych części zamiennych. Według niego pomoże to zapobiegać „pojawianiu się takich towarów na polu walki”, a także walczyć z omijaniem sankcji przez Rosję.

„Nie możemy jednak siedzieć bezczynnie – ostatnia część pakietu sankcji musi zostać przyjęta natychmiast. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli na to tak długo czekać” – podkreślił litewski minister.

Dzień wcześniej stało się wiadomym, że ambasadorowie UE zgodzili się na wprowadzenie nowych sankcji wobec Białorusi za jej związek z rosyjską agresją.

Źródło: wb24.org/lrt.lt

Fot. MSZ Litwy/CC BY-NC-ND 2.0.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)