Podczas ogólnobiałoruskiego maratonu solidarności z więźniami politycznymi, który w tym roku odbył się pod hasłem „Nam nie jest wszystko jedno!”, zebrano 574 617 euro dla więźniów politycznych i ich rodzin.

W 12-godzinnym maratonie wzięło udział ponad 20 mediów, w tym białoruskie Radio Wolność, Telewizja Biełsat, Euroradio, Zerkało, Mediazona, Nasza Niwa, Nexta, Reform.by i inne. Do transmisji dołączyli także blogerzy, politycy, aktywiści, ludzie kultury i sportu.

Nad przejrzystością rozdziału darowizn zebranych na jedno konto będzie czuwać specjalnie powołana Rada Nadzorcza, w skład której wejdą organizatorzy maratonu. Przywódczyni białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska powiedziała, że ​​Rada Nadzorcza rozdzieli środki między 13 inicjatyw i fundacji.

W ciągu dwóch tygodni organizacje, które otrzymały środki, będą musiały je przekazać na pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom, a w listopadzie gotowy będzie raport z podziału środków.

“Ten maraton po raz kolejny zaszczepił wiarę w to, że my Białorusini potrafimy się zjednoczyć. Możemy sobie pomagać gdziekolwiek jesteśmy. Razem po raz kolejny pokazaliśmy całemu światu, że zależy nam na tych, którzy są teraz zakładnikami reżimu “– powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Źródło: wb24.org/radio svoboda

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)