Posłowie polskiego Sejmu wybrali patronów roku 2024. Wśród nich znaleźli się również nasi krajanie Romuald Traugutt i Melchior Wańkowicz.

Zgodnie z podjętymi przez polski Sejm uchwałami, 2024 będzie Rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.

W następnym roku przypada 90. rocznica urodzin wybitnego polskiego pisarza i scenarzysty Marka Hłaski, który zadebiutował w 1954 roku opowiadaniem „Baza Sokołowska”. Hłasko uczynił bohaterów swoich dzieł w romantycznych buntowników, rozczarowanych rzeczywistością lat 50. i marzących o lepszej przyszłości.

Rok 2024 to także 80. rocznica zamordowania przez niemieckich oprawców rodziny Ulmów, która ukrywała mieszkających w okolicy Żydów. „Rodzina Ulmów należy do licznego grona bohaterskich Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych przez Niemców na zagładę” – podkreślił Sejm w uchwale.

Przyszły rok zostanie również objęty patronatem Polskich Olimpijczyków, gdyż będziemy obchodzić setną rocznicę zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez naszych sportowców.

Warto odnotować, iż wśród patronów 2024 roku znaleźli się nasi wybitni krajanie Romuald Traugutt i Melchior Wańkowicz.

Romuald Traugutt — dyktator Powstania Styczniowego, wielki patriota, który oddał życie, walcząc o odzyskanie przez Polskę niepodległości” – napisali posłowie w podjętej przez Sejm uchwale. Ten były żołnierz armii rosyjskiej po wybuchu Powstania Styczniowego objął dowództwo nad jednym z oddziałów powstańczych i wyróżnił się kilkoma zwycięskimi potyczkami z wojskami rosyjskimi. Z rąk Rządu Narodowego otrzymał awans na stopień generała i funkcję komisarza wojennego na Galicję wraz z poleceniem odbycia misji dyplomatycznej do Francji, gdzie zabiegał o interwencję państw zachodnich. 17 października objął funkcję dyktatora Powstania. „W swojej działalności Romuald Traugutt kładł szczególny nacisk na finanse, wojsko oraz sprawę chłopską” – podkreślili posłowie. Aresztowany przez Rosjan w kwietniu 1864 r., a 5 sierpnia tego samego roku na stokach warszawskiej Cytadeli został powieszony wraz z członkami i pracownikami Rządu Narodowego.

Melchior Wańkowicz – reportażysta i pisarz – był jednym z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii. Nazywany ojcem reportażu, wypełniał znakomicie to, co składa się na misję dziennikarską: opisując rzetelnie rzeczywistość służyć wspólnocie” – stwierdził Sejm w podjętej uchwale. „Pisząc ‘Sztafetę’, ‘Dzieje rodziny Korzeniowskich’, ‘Westerplatte’ czy ‘Bitwę o Monte Cassino’, miał świadomość, że czyni to zarówno dla współczesnych, jak i dla potomnych” – dodali posłowie. W okresie międzywojennym Wańkowicz założył i kierował wydawnictwem „Rój”, publikował m.in. innymi w „Kurierze Warszawskim”, „Wiadomościach Literackich” i „Kurierze Porannym”. „Największy pomnik bohaterstwu polskich żołnierzy Wańkowicz wystawił w trzytomowym dziele ‘Bitwa o Monte Cassino’” – podkreślili posłowie. Do Polski powrócił w 1957 r. na fali „odwilży”. Podpisanie „Listu 34” w proteście przeciwko polityce kulturalnej PRL spowodowało, że stał się ofiarą nagonki i został skazany na trzy lata więzienia. W areszcie spędził w areszcie pięć tygodni – wobec powszechnego oburzenia władze komunistyczne musiały wstrzymać wykonanie wyroku. „W 50. rocznicę od jego odejścia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2024 Rokiem Melchiora Wańkowicza — niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty, będącego wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa” – napisali posłowie.

Rok 2024 będzie także objęty patronatem takich wybitnych postaci jak: arcybiskup Antoni Baraniak (120. rocznica urodzin), wybitny polski pisarz i poeta Kazimierz Wierzyński (130. rocznica urodzin), trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej Wincenty Witos (150. rocznica urodzin) oraz jeden z najpłodniejszych pisarzy polskich i polityk niepodległościowy Zygmunt Miłkowski (200. rocznica urodzin).

Na podst. sejm.gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)