MON Polski wydał nowy komunikat potwierdzający naruszenie polskiej granicy w okolicach miejscowości Białowieża. Jak podał resort, po przeanalizowaniu sytuacji, ustalono, iż białoruscy wojskowi weszli w przestrzeń powietrzną Polski.

Jak wynika z wniosków analizy sytuacji przedstawionej przez dowódców i szefów służb, wczoraj, 1 sierpnia 2023 r., dwa białoruskie śmigłowce ćwiczące w pobliżu granicy naruszyły polską przestrzeń powietrzną. O szkoleniu strona białoruska informowała wcześniej stronę polską. Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży, na tak małej wysokości, że systemy radarowe mieli trudności z jej wykryciem. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak polecił zwiększyć liczbę żołnierzy na granicy i wydzielić dodatkowe siły i środki, w tym śmigłowce bojowe.

W celu wyjaśnienia tego zdarzenia do polskiego MSZ został wezwany charge d’affaires Białorusi. Jak powiedział wiceszef resortu dyplomacji Paweł Jabłoński, przedstawiciel Mińska nie złożył żadnych wyjaśnień.

O incydencie już zostało poinformowane NATO.

Źródło: podlaskie24.pl, polsatnews.pl, MON

Fot. Youtube

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)