W Nowogródku odbyły się główne uroczystości z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Błogosławionych Sióstr Nazaretanek. Wczesnym rankiem 1 sierpnia 1943 r., w Batorowskim Lesie koło Nowogródka hitlerowcy rozstrzelali jedenaście sióstr nazaretanek z miejscowego klasztoru, które oddały życie w zamian za 120 aresztowanych i skazanych na śmierć nowogródzian.

Mnóstwo osób przybyło do Nowogródka, aby uczcić pamięć świadków Chrystusa, którzy poświęcili się dla bliźnich oraz żeby uczyć się od nich, jak dzielnie iść przez życie. Przybyła również tradycyjna pielgrzymka piesza z Nowej Myszy (diecezja pińska).

Uczestnicy uroczystości dziękowali Panu Bogu za dar Błogosławionych Nazaretanek dla Kościoła na Grodzieńszczyźnie i Kościoła na całej Białorusi. Za wstawiennictwem sióstr męczennic obecni prosili o wyjednanie im, ich rodzinom i wspólnotom łaski głębokiej i mocnej wiary, odwagi, prawdziwej miłości do Boga i bliźniego. Ponadto modlili się o pokój na całym świecie, w każdym domu i rodzinie oraz o beatyfikację siostry Małgorzaty Banaś – dwunastej nazaretanki z klasztoru w Nowogródku, która uniknęła męczeńskiej śmierci.

Mszy Świętej przewodniczył Wikariusz Generalny Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej bp Jerzy Kosobucki. W homilii hierarcha podkreślił, że Las Batorowski, niemy świadek tamtych tragicznych wydarzeń, „stał się dla sióstr nazaretanek swoistą Golgotą, na którą niosły swój krzyż” i że „zginęły, ale jak Jezus, one zwyciężyły śmierć, bo przez nią weszły” do królestwa Bożego”.

Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne w nowogródzkim sanktuarium bł. Marii Stelli i jej 10 towarzyszek, przy sarkofagu, w którym znajdują się ich relikwie. Program całonocnego czuwania obejmował między innymi konferencję, Różaniec do Bł. Sióstr Męczennic w intencji rodzin, adorację Najświętszego Sakramentu oraz Drogę Krzyżową.

Na koniec o godzinie 4:30 – przybliżonej godzinie rozstrzelania sióstr – została odprawiona Msza święta.

Źródło: wb24.org/grodnensis.by

Fot. Służba Prasowa Diecezji Grodzieńskiej

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)