Ambasada RP w Mińsku przekazała MSZ Białorusi niezbite dowody naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce. W oświadczeniu Polska zażądała od strony białoruskiej pilnych wyjaśnień tego incydentu oraz zaprzestania prowokacji wzdłuż granicy z Polską.

Jak zaznaczono, „przedstawione dane stoją w sprzeczności ze stanowiskiem Republiki Białorusi wyrażonym w oficjalnych komunikatach białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony”.

„Wzywamy stronę białoruską do pilnego wyjaśnienia tego incydentu, skorygowania stanowiska w tej sprawie oraz zaprzestania wszelkich prowokacji wzdłuż granicy polsko-białoruskiej” – odnotowano w oświadczeniu polskiego MSZ.

Wieczorem 1 sierpnia poinformowano o naruszeniu przez Białoruś polskiej przestrzeni powietrznej.

W odpowiedzi na incydent polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zarządził zwiększenie liczebności wojsk na granicy oraz rozmieszczenie dodatkowych sił i środków, w szczególności śmigłowców bojowych.

Wczoraj w Suwałkach spotkali się premier Polski Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Przewidują, że liczba prowokacji ze strony Rosji i Białorusi będzie rosła.

Źródło: wb24.org/gov.pl

Fot. gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)