Litwa zamierza zamknąć dwa przejścia graniczne z Białorusią. Poinformował o tym w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius. Według niego zamknięcie może nastąpić w najbliższym czasie. Rozważane jest zamknięcie punktów kontroli granicznej „Szumsk” (od strony białoruskiej – „Łosza”) i „Twerecz” (od strony białoruskiej – „Widze”).

Wcześniej taki ruch Wilna zapowiedział szef parlamentarnej komisji ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego Litwy Laurynas Kasčiūnas. Według niego będzie to reakcja na zaostrzenie sytuacji na granicy z Republiką Białoruś.

Arnoldas Abramavičius mówi, że w dyskusji o całkowitym zamknięciu granicy z Białorusią ważna jest koordynacja działań z Polską i Łotwą. To będzie tylko wspólna decyzja.

Podczas niedawnego spotkania na Przesmyku Suwalskim z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, prezydent Litwy Gitanas Nausėda powiedział, że Wilno, Warszawa i Ryga powinny być gotowe do wspólnego zamknięcia granicy z Białorusią, jeśli problemy bezpieczeństwa spowodowane przez najemników „Wagnera” będą się nasilać.

Źródło: wb24.org/lrt.lt

Fot. emerging-europe.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)