Reżimowa milicja sporządziła protokół na opozycyjnego aktywistę i dziennikarza z Rohaczewa Dzianisa Daszkiewicza, który już od ponad roku mieszka w Polsce. Tym razem „ekstremizmu” funkcjonariusze reżimu dopatrzyli się w zdjęciu prezydenta Polski Andrzeja Dudy na tle biało-czerwono-białej flagi.

W protokole sporządzonym 31 lipca 2023 roku w imieniu komendanta komisariatu Witalija Simakowa stwierdza się, że działacz i redaktor strony internetowej „Rohaczew Online”, przebywając w nieokreślonym miejscu, od 11.06.2021 do 17.07.2023 „umieszczał produkty informacyjne promujące działalność ekstremistyczną”. Wymieniono publikacje w serwisie, w tym przedruk artykułu Reutersa “Prezydent Andrzej Duda odbył konsultacje z premierem i szefem MON”. Do zilustrowania tej publikacji Daszkiewicz wykorzystał zdjęcie Andrzeja Dudy na tle biało-czerwono-białej flagi.

W rozmowie z Radiem Swaboda dziennikarz mówi, że nie rozumie, jak prezydent Polski może „promować działalność ekstremistyczną”. Według Daszkiewicza wywiera się na niego presję „na prośbę miejscowej ideolog Natalii Prus”.

„Napisała skargę do prokuratury, że jakoby na stronie internetowej Rohaczew Online są zdjęcia biało-czerwono-białej flagi. Prokuratura dopatrzyła się w tym „ekstremizmu”, nawet w prezydencie RP. A milicja już sporządziła ten protokół na zlecenie prokuratury. Jeśli chodzi o biało-czerwono-białą flagę, to na stronie prorządowej lokalnej gazety “Swobodnoje Słowo” można znaleźć kilkanaście artykułów z tą flagą. Czy ta gazeta również zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za „ekstremizm”? – zastanawia się Daszkiewicz.

W latach 2017-2020 działacz pracował jako dyrektor Domu Kultury we wsi Pobaława. Daszkiewicz został zwolniony jesienią 2020 roku. W rejonowej gazecie “Swobodnoje Słowo” co jakiś czas pojawiają się paszkwile na jego temat.

Źródło: wb24.org/svaboda.org

Fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)