Projekt nowego paszportu narodowego Białorusi zaprezentował na konferencji Nowa Białoruś 2023 w Warszawie przedstawiciel ds. międzynarodowych Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Walerij Kowalewski.

Według Kowalewskiego komisja heraldyczna oparła się w projekcie na europejskich tradycjach. Nie zabrakło też białoruskiego herbu narodowego „Pogoni”.

„Obecnie prowadzimy negocjacje w sprawie uznania tego dokumentu. Są pewne pozytywne sygnały” – powiedział przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.

Kowalewski podkreślił, że teraz białoruski rząd na uchodźstwie musi zakupić materiały do produkcji fizycznych wzorów, które są wymagane do oficjalnego uznania paszportów, gdyż makiety elektroniczne są dla tego niewystarczające.

„Będzie to proces nieprosty. Najważniejsze, że to pierwszy taki projekt. Nigdy wcześniej żadna społeczność niezwiązana z władzami państwa czegoś takiego nie robiła” – dodał Walerij Kowalewski.

Po uznaniu paszportu narodowego Białorusi przez rządy państw UE planowane jest rozpoczęcie negocjacji w sprawie uznania dokumentu poza granicami UE.

Przedstawiciele białoruskich sił demokratycznych postanowili opracować paszport narodowy dla Nowej Białorusi po tym, jak duża liczba Białorusinów, którzy opuścili kraj po masowych represjach, stanęła przed problemem wymiany paszportów za pośrednictwem istniejących misji dyplomatycznych Białorusi, podległych reżimowi Aleksandra Łukaszenko.

Źródło: wb24.org/svaboda.org/belsat.eu

Fot. Zjednoczony Gabinet Przejściowy

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)