Lekkoatletka Kryscina Cimanouskaja, która do 2021 roku reprezentowała białoruską drużynę, będzie reprezentować Polskę na sierpniowych Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Zawodniczka skrytykowała kierownictwo reprezentacji Białorusi podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku i odmówiła powrotu na Białoruś w obawie o swoje bezpieczeństwo.

Organizacja World Athletics wydała pozwolenie Kryscinie Cimanouskiej na start pod biało-czerwoną flagą.

„Krajowa Komisja Ekspertów zgodziła się anulować trzyletni okres karencji od dnia złożenia wniosku (12 czerwca 2023 r.), ponieważ Cimanouska po raz ostatni reprezentowała Białoruś 30 lipca 2021 r. na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i przez dwa lata nie brała udziału w zawodach krajowych ” – czytamy w liście komisji eksperckiej World Athletics.

„Bardzo się cieszę, ale czuję dziwne emocje, bo wszystko stało się tak szybko i niespodziewanie” – napisała na Instagramie 26-letnia lekkoatletka.

Przypomnijmy, że białoruscy urzędnicy próbowali siłą przewieźć Kryscinę Cimanowską bezpośrednio z wioski olimpijskiej do Tokio, po tym, jak skrytykowała kierownictwo białoruskiej kadry narodowej. Cimanouska odmówiła wejścia na pokład samolotu z Tokio.

W efekcie znalazła schronienie w Polsce. W 2022 roku otrzymała od prezydenta Andrzeja Dudy obywatelstwo RP.

Źródło: wb24.org/tribuna.com

Fot. Instagram

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)