9 września w amfiteatrze Opery i Filharmonii podlaskiej odbędzie się 12 edycja Narodowego Czytania – tym razem „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Na spotkanie z bohaterami tego wybitnego dzieła – Bohatyrowiczami i Korczyńskimi zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Białegostoku.

Zapraszam wszystkich, bo oprócz tego, że będziemy czytać na scenie, przewidzianych jest wiele innych atrakcji ! – zapewniła dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. To książka podejmująca tematykę powstania styczniowego, ale także opowieść o miłości, znana z przepięknych opisów przyrody.

“Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności” – napisał w liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda.

Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiada Rafał Supiński – aktor i wokalista OiFP. Oprawą muzyczną zajmie się Max Fedorov. Imprezę poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.

Program:

  • 10.00 – kiermasz książek za 2 złote i prezentacja atrakcji przygotowanych przez Instytucje Kultury Województwa Podlaskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku;
  • 11.00 – oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania przez zaproszonych gości;
  • 12.00 – czytanie fragmentów powieści „Nad Niemnem” przez publiczność (atrakcyjne nagrody);
  • 12-14 – bezpłatne wejście na taras widokowy Opery i Filharmonii Podlaskiej wyłącznie dla uczestników Narodowego Czytania (bezpłatne wejściówki będą rozdawane po części zakończeniu części oficjalnej).

Źródło: podlaskie.eu

Fot. Anna Augustynowicz/podlaskie.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)