Dziś w Warszawie, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz przedstawicieli władz państwowych i dowództwa Wojska Polskiego odbyły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Po trzyletniej przerwie na warszawską Wisłostradę powróciła największa defilada Wojska Polskiego, na której zaprezentowany został sprzęt wojskowy, którego na co dzień używają polscy żołnierze.

„Święto Wojska Polskiego znakomicie łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dlatego właśnie to najlepszy dzień, aby mówić o naszym bezpieczeństwie. Tu i teraz. Bezpieczeństwie Polski w 2023 roku, ale i w przyszłości – bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków!” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślał, że od pierwszych dni prezydentury to właśnie bezpieczeństwo było dla niego najważniejszą sprawą.

“Dlatego budowa silnej polskiej armii była i jest fundamentem mojej prezydentury! Ostatnie osiem lat to czas odbudowy polskiego wojska – wzmacniania polskiego bezpieczeństwa” – przekonywał głowa państwa.

Prezydent zaznaczył, że celem tej wielkiej modernizacji jest takie uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, żeby nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować, żeby polski żołnierz nie musiał walczyć, żeby sam nasz potencjał stanowił wystarczająco zniechęcający element do jakiejkolwiek agresji przeciwko Polsce.

„Nie stać nas dzisiaj na bezczynność. Dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polek i Polaków jest bezcenne!” – akcentował.

Prezydent zwracał uwagę, że obowiązkiem polityków jest dbać o sprawy istotne – jak obrona naszych granic, wzmacnianie armii, umacnianie sojuszy.

„A dzisiaj, w tych trudnych czasach najważniejszą sprawą polską musi być bezpieczeństwo! Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polek i Polaków, nasze bezpieczeństwo!– podkreślił.

„Już dawno minęły czasy, w których wojsko musiało wstydzić się sprzętu i warunków w jakich pełni służbę. Dziś pokazujemy naszą siłę i nowoczesność. Silna biało-czerwona to hasło tegorocznych obchodów święta Wojska Polskiego. Siłą biało – czerwonej jest Wojsko Polskie – profesjonalne, skuteczne, wyposażone w sprzęt najwyższej jakości, który w ostatnich latach kupiliśmy”

– powiedział podczas defilady na Wisłostradzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zachęcając wszystkich do świętowania, szef MON przypominał, że cały czas kilka tysięcy żołnierzy przez 24 godziny na dobę strzeże polskiej granicy.

„Dziś nie tylko świętujemy. Od dłuższego czasu Wojsko Polskie dba o bezpieczeństwo na granicy. Jest przygotowane do tego, aby cały czas odpierać hybrydowe ataki reżimu rosyjskiego i białoruskiego, wzmocnione ostatnio obecnością tzw. grupy wagnera. Każdego dnia kilka tysięcy żołnierzy pełni tam służbę, tak aby być w każdej chwili gotowym do adekwatnej odpowiedzi. Podziękujmy brawami żołnierzom, którzy w tej chwili pełnią służbę na granicy polsko – białoruskiej. Zaraz po zakończeniu uroczystości pojadę do żołnierzy na granicę, by osobiście złożyć im żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego”

– podkreślał szef MON.

„Bezpieczeństwo jest fundamentem silnego, sprawiedliwego i dostatniego państwa. Bez Wojska Polskiego nie da się rozwijać infrastruktury, realizować programów socjalnych czy edukować nasze dzieci. Odpowiedzialne państwo nigdy nie oddaje nawet centymetra swojego terytorium. My to wiemy i nigdy nie zlekceważymy zadania, jakie stawia przed nami Najjaśniejsza Rzeczypospolita. Ku chwale Ojczyzny”

– mówił szef MON.

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w tym roku w Warszawie, pod hasłem Silna Biało-Czerwona odbyła się wielka defilada. Zaprezentowanych zostało 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Wśród sprzętu zagranicznego były m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu “WISŁA”. Wśród sprzętu polskiej produkcji były m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie przeleciały nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, samoloty transportowe i śmigłowce.

Razem z polskimi żołnierzami na defiladzie były wojska sojusznicze, m. in. z batalionowej grupy bojowej, która stacjonuje w Polsce.

Źródło: prezydent.gov.pl, MON

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)