W okresie międzywojennym Oszmiana znalazła się w województwie wileńskim, a obecnie jest miastem rejonowym w obwodzie grodzieńskim. Miasto miało nie tylko klimatyczne uliczki, ale i urokliwe kamienice. Zobacz wyjątkowe zdjęcia przedwojennej Oszmiany.
Kościół św. Michała Archanioła.
Państwowe Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego
Widok z ul. Świętoduchskiej na ul. Żeligowskiego (dawna Wileńska) w kierunku pl. Kościuszki.
Fabryka drożdży, braci Abrama i Dawida Strugaczów, przy ul. Boruńskiej. Widok znad Oszmianki.
Pamiątkowa fotografia uczennic I klasy Gimnazjum Państwowego im. Jana Śniadeckiego (1938).
Plac Kościuszki z kramami kupieckimi. W tle kościół św. Michała Archanioła.
Urzędnicy i personel starostwa oraz sejmiku w Oszmianie (1925).
Jan Konieczny – kierownik Szkoły Powszechnej w Oszmianie.
Nieistniejąca już dziś niestety karczma “Napoleońska”, mieszcząca się u zbiegu ul. Jankowskiego i Piłsudskiego (dawna Żuprańska). Według miejscowej legendy miał się tu zatrzymać sam Napoleon w drodze do Wilna podczas odwrotu spod Moskwy w 1812 r.. W rzeczywistości cesarz jedynie przejechał przez Oszmianę obok opisywanej karczmy, 5 grudnia 1812 r. około północy, uciekając przed rosyjskimi wojskami podążającymi za nim. Zatrzymał się tu jedynie na chwilę, aby zmienić konie.
Czwartkowy targ na pl. Kościuszki.
Fragment ul. Żuprańskiej.
W czasach II Rzeczypospolitej Oszmiana stała się miastem powiatowym w województwie wileńskim. Wtedy zaczęła się odradzać lokalna gospodarka. Przez wiele lat w mieście funkcjonowały zakłady przemysłowe, w tym pracownia garbarska, tartak i przedsiębiorstwo produkujące drożdże. Miasto posiadało własną elektrownię.
W dwudziestoleciu międzywojennym miasto stało się czynnym ośrodkiem życia kulturalnego. W mieście powstały teatr publiczny i gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, wybudowano stadion. Przy ulicy Piłsudskiego znajdował się szpital państwowy, liczący 60 łóżek. W mieście pracowało 15 lekarzy. Ok. 1930 r. usprawniono komunikację między z Wilnem, do którego odtąd odjeżdżało codziennie nawet siedem autobusów.
Fot. fotopolska.eu, osh.by, facebook.com/oszmiana, karta.org.pl
Ocena czytelników
5
(1 vote)