Chęć otrzymania nowego paszportu narodowego Białorusi, którego projekt przedstawiono na początku sierpnia, wyraziło już ponad 57 tys. Białorusinów. Takie wyniki wykazało badanie przeprowadzone na platformie „Gołos” – powiedział przedstawiciel ds. międzynarodowych Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Walerij Kowalewski.

„Nieco ponad tydzień temu przedstawiliśmy projekt nowego paszportu narodowego Białorusi. Jesteśmy pod wrażeniem popytu: w tak krótkim czasie uczestnicy ankiety wyrazili chęć otrzymania ponad 57 tysięcy paszportów” – powiedział Kowalewski.

Według niego tysiące ankieterów planuje ubiegać się o nowy paszport nie tylko dla siebie, ale także dla swoich rodzin.

„Ponad połowa uczestników badania mieszka w krajach UE, ponad jedna trzecia na Białorusi, chociaż “ze względów bezpieczeństwa projekt nadal koncentruje się na Białorusinach za granicą” – podkreślił przedstawiciel rządu Białorusi na uchodźstwie.

Najczęściej Białorusini wyrażali chęć uzyskania alternatywnego paszportu ze względu na „odrzucenie reżimu i jego okupacyjnych symboli”, a za główną zaletę uważano „wolność od kontroli dyktatury, którą ten paszport daje właścicielowi”. Wśród bardziej pragmatycznych powodów wymienia się termin ważności oficjalnego paszportu oraz utrudnienia w wymianie dokumentów w białoruskich konsulatach.

Badanie wykazało, że co najmniej 2000 osób musi teraz wymienić swoje paszporty. To może być „wierzchołek góry lodowej” – zauważył Kowalewski.

Przypomnijmy, że projekt nowego paszportu narodowego Białorusi został zaprezentowany na początku sierpnia na konferencji „Nowa Białoruś 2023”.

W paszporcie używane są dwa języki: białoruski i angielski. Na stronach umieszczone są symbole narodowe, zabytki architektury i kultury. Ponadto dokument zawiera herb „Pogoń” oraz hymn Białoruskiej Republiki Ludowej „Wyjdziemy zwartymi szeregami”.

Paszport będzie biometrycznym dokumentem, spełniającym wszystkie wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Bezpieczeństwo danych będzie utrzymywane w ścisłej zgodności z prawodawstwem Unii Europejskiej – zapewnia Zjednoczony Gabinet Przejściowy.

Wnioski o uzyskanie dokumentu będą przyjmowane przez sieć biur zlokalizowanych w krajach o największej liczbie Białorusinów za granicą. Tam będzie można odebrać gotowy paszport. Jednocześnie nie będą zabierane paszporty państwowe wzoru z 1996 r. i paszporty biometryczne wzoru z 2021 r., aby Białorusini mieli możliwość wjazdu na Białoruś na podstawie tych dokumentów.

Źródło: wb24.org/zerkalo.io

Fot. Zjednoczony Gabinet Przejściowy

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)