Towarzystwo Jana Karskiego postanowiło uhonorować Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego więzionego w nieludzkich warunkach przez łukaszenkowskich oprawców Andrzeja Poczobuta, zasłużonego polskiego działacza, dziennikarza, bojownika o prawa człowieka na Białorusi.

Stowarzyszenie Jana Karskiego w swoim uzasadnieniu podkreśliło, że misja Poczobuta “jest w oczywisty sposób bliska misji powstrzymania Holocaustu, podjętej w 1942 r. przez Jana Karskiego”.

“Tak jak legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego cierpiał hitlerowskie więzienie i tortury, tak Andrzej Poczobut doznaje podobnej próby fizycznego hartu, niezłomności charakteru i wytrwałości w duchu nadziei. Tak jak Karski uwolniony z więzienia przez swoich towarzyszy broni powrócił do walki o Polskę, tak Poczobut uwolniony przez siły międzynarodowej solidarności powróci do walki o Białoruś i jej miejsce w rodzinie wolnych, samodzielnie o sobie stanowiących społeczeństw i narodów” – napisali.

“Niech duch Jana Karskiego, Drogi Andrzeju, będzie z Tobą, pomagając w wytrwaniu! Żaden zbrodniczy reżim nie jest wieczny choć zwykle jego “führerzy” do końca starają się w to nie wierzyć” – podkreślono.

Źródło: Towarzystwo Jana Karskiego

Fot. Facebook

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)