W USA powstanie kolejny po polskim “Raport Pileckiego” pełnometrażowy film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Polsko-amerykańską superprodukcję pod tytułem „Enemy of My Enemy” szykuje twórca obrazu “1917” w reż. Sama Mendesa i bondowskiego “Skyfall”.

Scenariusz do filmu napisze Matt King, który obecnie pracuje nad adaptacją “Ochotnik” autorstwa Marco Patricellego. Jayne-Ann Tenggren, która była producentką nagrodzonego Oscarem dramatu wojennego „1917”, połączy siły z Elizabeth Stillwell, producentką wykonawczą popularnego dramatu Lizzie z 2018 roku z udziałem Kristen Stewart. Producenci pracują nad filmem we współpracy z rodziną Pileckiego.

Jak podaje serwis Deadline: “Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej i skupia się na jednym z najbardziej niedocenionych bohaterów na świecie. Rotmistrz Witold Pilecki zgłosił się na ochotnika do Auschwitz, gdzie utworzył grupę oporu i przekazał aliantom informacje ujawniające warunki panujące w obozie. Po ucieczce, gdy Stalin zastąpił Hitlera, kontynuował walkę o wolną i niepodległą Polskę”.

Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim

“Byłem zachwycony, czytając scenariusz i pracując z filmowcami. Jestem wdzięczny, że ten film powstaje i że światowa publiczność pozna historię mojego pradziadka” – powiedział prawnuk Pileckiego, Krzysztof Kosior.

Tymczasem 1 września premierę będzie miał inny film na ten sam temat, “Raport Pileckiego”. Za kamerą stanęli Krzysztof Łukaszewicz i Leszek Wosiewicz, a w obsadzie znaleźli się m.in. Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus i Karol Wróblewski.

Źródło: wb24.org/naekranie.pl/deadline

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)