Dziś w Warszawie w ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu Polacy i Białorusini wspólnie złożyli kwiaty przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Obchody upamiętniające ofiary dwóch totalitaryzmów rozpoczęły się od uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Obecni byli przedstawiciele polskiej społeczności z Białorusi, zrzeszeni w Fundacji Młode Kresy oraz białoruskiej opozycji demokratycznej, reprezentowanej przez Ruch Solidarności „Razem”. Przemawiając podczas uroczystości prezes Fundacji Młode Kresy, zwrócił uwagę na skutki totalitarnych systemów, które do dzisiaj dotykają wiele narodów. Wskazał, że w nazwie święta zabrakło słowa komunizm, gdyż stalinizm był tylko częścią zbrodniczej ideologii komunistycznej. Kapcewicz wspomniał także wojnę na Ukrainie oraz o prześladowaniu polskiej mniejszości na Białorusi.

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty, oddając hołd ofiarom dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych – brunatnego i czerwonego.

Z kolei wieczorem, w Domu Polonii o godzinie 19 odbędzie się spotkanie z inicjatorem dorocznej Białoruskiej Wyprawy Narodowej do Katynia Wiaczesławem Siwczykiem oraz prezesem Fundacji Młode Kresy Mirosławem Kapcewiczem.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu został ogłoszony przez Parlament Europejski 23 września 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych zbrodni, dokonanych przez dwa totalitaryzmy, a także zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)