Na ekskluzywnym zdjęciu satelitarnym wykonanym przez serwis Planet Labs, widać aktywną fazę likwidacji obozu Grupy Wagnera we wsi Cel pod Osipowiczami na wschodzie kraju. Na zdjęciu widać, że jedna trzecia wszystkich namiotów została już rozebrana.

Jak wynika ze zdjęcia z 23 sierpnia br., obóz w północnej części bazy wojskowej stracił około 65 namiotów (było ich około 129).

W obozie w zachodniej części bazy wojskowej rozebrano około 27 (było ich około 64).

W centralnej części obozu wojskowego zniknęło 9 namiotów z około 80, które się tam znajdowały.

Tym samym z 273 namiotów mieszkalnych rozebrano jak dotychczas około 101.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że w każdym z namiotów może przebywać do 20 żołnierzy, to można założyć, że z około 5000 znajdujących się tam wagnerowców około 2020 mogło opuścić teren jednostki wojskowej we wsi Cel.

Jednocześnie spadek liczby sprzętu, jeśli w ogóle, jest niewielki.

Demontaż pierwszych namiotów rozpoczął się około 1 sierpnia.

Zdjęcie satelitarne z 14 sierpnia pokazuje w dobrej jakości proces demontażu. Można zobaczyć drewniane prycze dla żołnierzy, którzy tam mieszkali.

Nie wiadomo, dokąd można było przewieźć te namioty i czy najemnicy PKW Wagner opuścili terytorium Białorusi. Na zdjęciach satelitarnych, którymi dysponuje redakcja Radia Swaboda, nie widać powstawania podobnych obozów namiotowych na terenie innych białoruskich poligonów czy baz wojskowych.

W kanałach Telegram związanych z Grupą Wagnera piszą o tym, że część wojska jest wysyłana do Rosji na długie wakacje, ale wydaje się, że to nie ma charakteru masowego. Na czatach pojawiło się kilka zdawkowych wiadomości na ten temat.

Istnieje możliwość, że część najemników PKW Wagner przenosi się do Afryki. Komunikaty na ten temat pojawiają się także na kanałach związanych z prywatną armią w Telegramie.

Może się jednak też zdarzyć, że część wagnerowców zostanie przeniesiona w inne miejsca na Białorusi, między innymi w pobliże granic z Polską, Litwą i Łotwą.

Źródło: east24.info/svaboda.org

Fot. Radio Svaboda

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)