W ramach obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu w Domu Polonii w Warszawie odbył się wieczór, poświęcony pamięci ofiar dwóch totalitaryzmów, pod tytułem „Pamiętamy!”. Międzynarodowe święto zostało ustanowione przez Parlament Europejski 15 lat temu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Porozumienie zawarte między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim w tajnym protokole, który zainicjował II Wojnę Światową, określiło ramy współistnienia dwóch reżimów totalitarnych: nazizmu i komunizmu.

W tym roku – by przybliżyć i wyjaśnić szerszej publiczności znaczenie tych wydarzeń dla narodów polskiego i białoruskiego – Fundacja Młode Kresy wspólnie z Ruchem Solidarności „Razem” zorganizowała tematyczne spotkanie przedstawiające tragiczne losy Polaków i Białorusinów, ofiar komunizmu i nazizmu.

Krótką prelekcję na ten temat wygłosił prezes Fundacji Młode Kresy Mirosław Kapcewicz, który podkreślił, iż świadomość historyczna, wspólna pamięć o gehennie narodów polskiego i białoruskiego jest niezwykle ważna, zwłaszcza dziś w kontekście trwającej wojny na Ukrainie. Szef Ruchu Solidarności „Razem” Wiaczesław Siwczyk przedstawił uczestnikom spotkania genezę oraz przebieg Białoruskiej Wyprawy Narodowej do Katynia będąc jej uczestnikiem. Siwczyk podzielił się osobistymi wrażeniami z wyjazdów. Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć zdjęcia obrazujące wyjazdy do Katynia z minionych lat.

Nie zabrakło także warstwy muzycznej – można było wysłuchać kilka tematycznych utworów w wykonaniu znanego białoruskiego barda Zmiciera Bartosika.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)