Szef MSWiA Mariusz Kamiński, po wynikach wspólnej narady z kierownictwem resortów spraw wewnętrznych krajów bałtyckich, zauważył, że Polska rozumie, że „pełna izolacja reżimu Łukaszenki będzie miała pewne negatywne konsekwencje dla narodu białoruskiego znajdującego się w głębokiej opresji”.

„Po sfałszowanych wyborach w 2020 r. ten naród pokazał swoją prawdziwą twarz umiłowania wolności i niepodległości. Doszło tam do brutalnych represji. Tysiące więźniów politycznych przebywa w więzieniach na Białorusi – wśród nich m. in. Andrzej Poczobut, wybitny dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej” – powiedział Mariusz Kamiński.

„Jesteśmy w kontakcie z opozycją białoruską i wypracujemy takie mechanizmy, aby każdy kto jest zagrożony represjami na Białorusi w sytuacji zamknięcia wszystkich przejść granicznych mógł dotrzeć do naszych krajów. Nie zapominamy o białoruskich opozycjonistach narażonych na utratę życia i wolności” – dodał szef MSWiA.


Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie szefów resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Wzięli w nim udział minister Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė, minister spraw wewnętrznych Łotwy Māris Kučinskis oraz minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Läänemets. Ministrowie omówili sytuację w regionie oraz wspólne działania w zakresie bezpieczeństwa. Efektem spotkania było podpisanie wspólnego oświadczenia, w którym wezwali reżim białoruski do usunięcia Grupy Wagnera z terenów Białorusi oraz wycofania wszystkich nielegalnych migrantów z terenów przygranicznych.

Źródło: Twitter/MSWiA

Fot. MSWiA/

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)