Polska, Litwa i Łotwa zdecydowały, w jakich sytuacjach nastąpi całkowite zamknięcie granicy z Białorusią. Są tylko dwie z nich: incydent zbrojny lub zdarzenia na granicy jednego z krajów, które będą stanowić „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” oraz zorganizowany masowy napływ migrantów. O tym oświadczyła szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych krajów bałtyckich i Polski w Warszawie.

„Jeśli któryś z tych incydentów zostanie odnotowany, nastąpi natychmiastowa wymiana informacji między naszymi służbami, a następnie zostanie podjęta decyzja na szczeblu rządów” – powiedziała litewska minister.

Litwa może zamknąć jeszcze dwa przejścia na granicy z Białorusią. Według Agne Bilotaite Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy proponuje zamknięcie punktów „Ławaryszki” i „Rajgród”. Jednym z powodów jest problem przemytu. Decyzję podejmie rząd litewski. W przypadku zamknięcia wspomnianych punktów kontrolnych na granicy z Litwą będą działać jedynie dwa przejścia: „Bieniakonie” i „Kamienny Łog”.

W ostatnim czasie Litwa zamknęła przejścia graniczne „Szumsk” i „Twerecz” na granicy z Białorusią (po stronie białoruskiej odpowiednio „Łosza” i „Widze”). Na granicy są już ogromne kolejki.

Źródło: wb24.org/delfi.lt

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)