Polska jest gotowa otworzyć przejścia graniczne z Białorusią, jeśli Alaksandr Łukaszenka pójdzie na ustępstwa i wycofa z kraju wagnerowców i nielegalnych imigrantów. O tym poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik w TVP Info, komentując wyniki spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów bałtyckich i Polski w Warszawie.

„Zobaczymy, jak zachowa się Białoruś albo reżim w osobie Łukaszenki” – powiedział.

W poniedziałek we wspólnym oświadczeniu szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zażądali od Białorusi usunięcia Grupy Wagnera z terenów Białorusi oraz wycofania wszystkich nielegalnych migrantów z terenów przygranicznych i odesłania ich do krajów pochodzenia. Zgodzili się także na zamknięcie granicy z Białorusią w przypadku krytycznych incydentów, takich jak użycie broni czy przedarcie się grupy migrantów.

Wąsik odpowiadając na pytanie prowadzącego programu przyznał, że liczy na złagodzenie polityki Mińska.

„Mam nadzieję, że reżim Łukaszenki złagodnieje nie tylko w kwestii polityki migracyjnej, ale w ogóle w „prężeniu muskułów”. Nie trzeba, żeby za naszą granicą stała grupa kryminalistów, których trzyma Łukaszenka, Grupa Wagnera lub jej część, jest gotowa na wszystko. To są ludzie doświadczeni w bojach, w mordowaniu. Jeśli im się nie spodoba, to armia białoruska jest na tyle słaba, że mogą pojechać do Mińska, tak jak pojechali do Moskwy. W Mińsku pójdzie im pewnie łatwiej, zwłaszcza że mają teraz do niego bliżej, niż mieli do Moskwy” – dodał.

Wąsik dodał, że sprawa dotyczy także polityki migracyjnej. Należy zmniejszyć presję na granicę.

„Jeśli Białoruś nie chce być izolowana, to musi współpracować także w kwestii polityki migracyjnej. Łukaszence musi się to opłacać. Być może otworzymy część przejść zamkniętych obecnie. Ale jeśli tej współpracy nie będzie, to ze strony państw sąsiadujących dojdzie do zamknięcia wszystkich przejść nie tylko drogowych, ale i kolejowych i Białoruś zostanie de facto odcięta od Europy” – powiedział.

Źródło: wb24.org/tvp.info

Fot. strazgraniczna.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)