Zaułek w pobliżu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie będzie nosić imię Emila Czeczki, polskiego dezertera, który uciekł na Białoruś, a kilka miesięcy później powieszony w swoim mieszkaniu w Mińsku. Decyzję o nadaniu nazwy fragmentu jednej z ulic Grodna podjęła Miejska Rada Deputowanych 30 sierpnia 2023 r.

Zaułek znajduje się w podwórkach pomiędzy ulicami Budionnego (domy 46 i 48) i Orzeszkowej (domy 47 i 49). Prowadzi on do budynku, w którym mieści się Konsulat Generalny RP, obok znajduje się także kawiarnia „Polonez” i budynki mieszkalne.

Na tym samym posiedzeniu radni miasta postanowili nazwać nową ulicę od ulicy Karskiego do Autostrady Jeziorskiej imieniem Sergiusza Prytyckiego, działacza komunistycznego, który w II RP walczył w antypolskiej partyzantce. Wcześniej, w czasach sowieckich, zakłady nawozów azotowych „Grodno Azot” nosiły imię Prytyckiego. Nowa ulica znajduje się tuż obok fabryki.

Polski dezerter Emil Czeczko uciekł na Białoruś 16 grudnia 2021 roku i wystąpił o azyl polityczny. W rozmowie z białoruskimi propagandystami powielał kłamstwa o rzekomych „masowych zabójstwach migrantów i wolontariuszy dokonanych przez polskich żołnierzy na granicy”. Mówił też tak, jakby sam brał udział w tych „egzekucjach”. Po wypowiedziach Czeczki biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka przeprowadziło kontrolę i nie znalazło pochówków migrantów na granicy polsko-białoruskiej, o których mówił dezerter.

A 17 marca 2022 roku wyszło na jaw, że Czeczko został znaleziony powieszony w miejscu zamieszkania w Mińsku. Reżimowa Komisja Śledcza nie opublikowała wyników śledztwa w sprawie jego śmierci.

Polecamy również:

Źródło: wb24.org/hrodna.life/euroradio

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)