17 września Polska rozpocznie ćwiczenia wojskowe „Jesienny ogień”. „To demonstracja gotowości polskiej armii do obrony naszego kraju” – powiedział szef polskiego MON Mariusz Błaszczak. „Oczywiście data nie jest przypadkowa”- dodał.

Według szefa MON będą to ćwiczenia pokazowe, otwarte dla obserwatorów, którymi mogą zostać wszyscy chętni. Dla obserwatorów zostanie przydzielony określony sektor na poligonie. Aby się do niego dostać, należy zarejestrować się na stronie internetowej ministerstwa. W ćwiczeniach wykorzystywane będą najnowocześniejsze rodzaje sprzętu.

„Ponad 1000 żołnierzy i 70 jednostek sprzętu wojskowego w akcji, m.in. czołgi Abrams i K2 czy wyrzutnie Himars; tak będzie wyglądał pokaz Jesienny Ogień 2023 17 września” – zapowiedział Błaszczak.

„Zachęcam. Warto poczuć dumę tego, że jesteśmy Polakami, dumę z tego, że Wojsko Polskie jest przygotowane do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, tak jak na defiladzie 15 sierpnia. Tylko na defiladzie obserwowaliśmy przechodzące oddziały, a tu będzie można zobaczyć w akcji”.

Polski minister zaznaczył także, że uważa zagrożenia ze strony Białorusi za realne w związku z obecnością w kraju Grupy Wagnera.

„Zagrożenie ze strony Białorusi jest realne. Są tam najemnicy, ludzie, którzy dla pieniędzy są gotowi zrobić wszystko. To ludzie, którzy nie mają żadnych hamulców. Musimy być gotowi na prowokacje i jesteśmy na nie gotowi” – powiedział, dodając, że w ostatnim czasie liczba żołnierzy wspierających Straż Graniczną wzrosła do 10 000. Bezpośrednio ze Strażą Graniczną współpracuje 4 tysiące, a kolejnych 6 tysięcy jest w rezerwie.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Fot. MON/Twitter

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)