Ćwiczenia wojskowe „Zapad”, regularnie organizowane przez Rosję i Białoruś, które miały na celu sprawdzanie reakcji Zachodu na prowokacje, w tym roku się nie odbędą. Według brytyjskiego wywiadu jest to w dużej mierze spowodowane brakiem sprzętu i personelu po stronie rosyjskiej.

Na początku tego roku Rosja nie była w stanie nawet zorganizować “biathlonu czołgowego”, a teraz postanowiła zrezygnować z ćwiczeń wojskowych “Zapad-2023”. Powiedział o tym rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w komentarzu dla rosyjskich propagandowych mediów.

Tak więc zapytany przez propagandystów, czy Rosja przeprowadzi ćwiczenia Zapad-2023, Szojgu odpowiedział dość krótko:

“Nie, w tym roku mamy szkolenia na Ukrainie”.

Żadnych szczegółów tej decyzji współpracownik Putina nie podał.

W ostatnich latach Rosja regularnie przeprowadzała manewry wojskowe na dużą skalę wspólnie z armią białoruską. Ćwiczenia o kryptonimie “Zapad” (pol. Zachód) były organizowane co dwa lata, począwszy od 2009 roku. Zwykle odbywały się one we wrześniu na terytorium Białorusi i w zachodnich regionach Rosji.

Największą skalę te manewry przybrały we wrześniu 2021 r., kiedy Rosja przygotowywała się już do pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Brało w nich udział około 200 000 rosyjskich żołnierzy. Mniej więcej taka sama liczba rosyjskich żołnierzy wkroczyła na terytorium Ukrainy w lutym 2022 r.

Źródło: wb24.org/unian

Fot. Wikimedia Commons

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)