Już w najbliższą sobotę z okazji 509. rocznicy wspólnego zwycięstwa pod Orszą ulicami Warszawy przejdzie Marsz Przyjaźni Trzech Narodów, który zakończy się plenerowym koncertem z udziałem polskich, białoruskich i ukraińskich wykonawców. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Fundacja Młode Kresy, zrzeszająca polską młodzież ze Wschodu.

W piątek, 8 września, mija kolejna rocznica bitwy pod Orszą, w której wojska polsko–litewskie pod dowództwem hetmana Konstantego Ostrogskiego pokonały przeważającą liczebnie armię moskiewską. Po odzyskaniu przez Białoruś niepodległości rocznica zwycięstwa pod Orszą była ustanowiona jako Dzień Białoruskiej Wojskowej Chwały. Choć święto to zostało zakazane przez dyktatorski reżim Łukaszenki, to jednak nadal jest hucznie obchodzone w białoruskich środowiskach patriotycznych.

Obchody upamiętniające 509. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Orszą rozpoczną się o godzinie 15.00 dyskusją historyczną w Muzeum Wolnej Białorusi przy ul. Foksal 11, skąd o 17.00 wyruszy marsz w kierunku Placu Zamkowego. Godzinę później pod Kolumną Zygmunta rozpocznie się koncert białoruskich zespołów „Dzieciuki” i „Lity Taler”, ukraińskiego IZZI i polskiego barda Mateusza Nagórskiego. Podczas imprezy odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz walczących na Ukrainie białoruskich ochotników.

Wśród organizatorów wydarzenia znalazły się m.in. Fundacja Młode Kresy, Pułk Kalinowskiego, Ruch oraz Białoruski Dom w Warszawie.

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)