Białoruski żołnierz próbował uszkodzić ogrodzenie wzniesione wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Incydent wykryły systemy monitoringu w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne.

„Wczoraj (4 września), na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, polski patrol zauważył osobę w umundurowaniu białoruskiego żołnierza, w kominiarce i z długą bronią, która próbowała niszczyć zaporę. Była po stronie białoruskiej, ale na widok polskiego patrolu cofnęła się w głąb Białorusi, nie zdążywszy uszkodzić bariery” – poinformowała Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Służby białoruskie, współpracując bezpośrednio w tym celu z międzynarodowymi siatkami przemytników, czerpią ogromne zyski, aby przerzucić migrantów do wybranych uprzednio przez nich krajów Unii Europejskiej.

„To wszystko potwierdza, że migranci, którzy w przestrzeni medialnej myleni są z uchodźcami, nie szukają schronienia w pierwszym bezpiecznym kraju. Często przemierzają tysiące kilometrów, aby nielegalnie przedostać się do Europy Zachodniej” – dodaje Krystyna Jakimik-Jarosz.

Od początku 2023 r. polsko – białoruską granicę usiłowały pokonać osoby pochodzące z 51 krajów.

Źródło: strazgraniczna.pl

Fot. Wikimedia Commons

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)