Komisja Europejska uważa decyzję władz Białorusi w sprawie zakazu wydawania paszportów za pośrednictwem placówek dyplomatycznych za brak poszanowania praw obywateli i próbę wymuszenia na Białorusinach powrotu do kraju.

„To ostatnie z szeregu kroków i działań nielegalnego reżimu wobec Białorusinów, którzy zostali zmuszeni do ucieczki za granicę z powodu represji i prześladowań, jakie groziły im na Białorusi. Jest to oczywiście próba wymuszenia na nich powrotu, najprawdopodobniej poddania ich represjom. To po raz kolejny pokazuje całkowite lekceważenie przez reżim podstawowych praw obywateli. Oczywiście Unia Europejska zdecydowanie potępia ten dekret i tę praktykę, tę decyzję. Będziemy nadal wspierać naród białoruski i jego żądania demokracji” – powiedział na konferencji prasowej 7 września Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Stano dodał, że potrzeba czasu, aby zobaczyć, jak dekret będzie stosowany w praktyce wobec Białorusinów mieszkających w UE.

Przypomnijmy, zgodnie z dekretem Łukaszenki Białorusini mieszkający za granicą nie mogą wymieniać paszportów za pośrednictwem placówek dyplomatycznych bez przybycia na Białoruś. Zabrania się także przeprowadzania transakcji dotyczących nieruchomości bez osobistej obecności lub bez pełnomocnictwa wydanego na terytorium Białorusi.

Źródło: wb24.org/europa.eu

Fot. europa.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)