10 września w Lublinie polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej Andrzej Poczobut, skazany na osiem lat więzienia, został uhonorowany medalem z okazji 75. rocznicy misji Jana Karskiego. Nagrodę dla więźnia politycznego odebrał jego brat Stanisław – pisze Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), powołując się na Polskie Radio.

Podczas ceremonii Stanisław Poczobut powiedział, że chciałby, aby jego brat osobiście odebrał ten medal:

„Nie czuje się godny na odebranie tego medalu, cały czas mam takie dziwne myśli w głowie, że Andrzej odebrał by to lepiej. Nie zrobię to, tak dobrze jak on” – powiedział wzruszony brat Andrzeja Poczobuta. „Nadzieja zawsze umiera ostatnia, Wierzymy, że w końcu mury runą i wszyscy wyjdą. Na Białorusi teraz wśród uznanych więźniów jest ponad 1400 ludzi, prawie tyle samo jest nieuznanych, którzy nie zwracali się po pomoc, nie mówili za co siedzą” – dodał Stanisław Poczobut.

Na gali honorowej obecny był zastępca kierownika Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszka.

„Andrzej Poczobut jest jednym z tych, których reżim Łukaszenki próbuje złamać. Jest bohaterem narodu białoruskiego. Jest bohaterem dla narodu polskiego. To nasz wspólny bohater! To jest osoba, która symbolicznie jednoczy nas dziś w walce z dyktaturą i tyranią” – podkreślił białoruski polityk.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Jana Karskiego postanowiło uhonorować Andrzeja Poczobuta, aby wyrazić solidarność z uwięzionym dziennikarzem. W swoim uzasadnieniu stowarzyszenie podkreśliło, że misja Poczobuta “jest w oczywisty sposób bliska misji powstrzymania Holocaustu, podjętej w 1942 r. przez Jana Karskiego”.

“Tak jak legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego cierpiał hitlerowskie więzienie i tortury, tak Andrzej Poczobut doznaje podobnej próby fizycznego hartu, niezłomności charakteru i wytrwałości w duchu nadziei. Tak jak Karski uwolniony z więzienia przez swoich towarzyszy broni powrócił do walki o Polskę, tak Poczobut uwolniony przez siły międzynarodowej solidarności powróci do walki o Białoruś i jej miejsce w rodzinie wolnych, samodzielnie o sobie stanowiących społeczeństw i narodów” – napisali.

Źródło: wb24.org/baj.by/Stowarzyszenie Jana Karskiego

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)