W Toruniu odbyło się kolejne Forum Integracyjno-Rozwojowe Młodzieży Polskiej ze Wschodu. Wydarzenie skupiło młodych Polaków z takich krajów jak Białoruś, Litwa, Ukraina i Azerbejdżan. Spotkanie było doskonałą okazją do rozwijania swoich pasji, nabycia unikalnej wiedzy z różnych dziedzin, a także przestrzenią do nawiązania przyjaźni między rodakami.

W ciągu trzech dni uczestnicy mogli wysłuchać niezwykle ciekawych prelekcji, obejrzeć film dokumentalny pt. “Zakazana narodowość”, który opowiada o losach młodych polskich działaczy z Białorusi, zmuszonych do emigracji z kraju z powodu antypolskiej kampanii. Oprócz udziału w forum młodzież miała także możliwość zwiedzenia miasta.

Prelekcje wygłosili przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji państwowych. Prezes Stowarzyszenia „Racja” Dawid Błaszkiewicz wygłosił prelekcję pt. “Wpływ przyjęcia euro na gospodarki państw członkowskich Unii Europejskiej”. Kolejnym z prelegentów był działacz Fundacji Młode Kresy oraz wiceprezes Stowarzyszenia „Racja” Olgierd Dobrowolski, który przedstawił dwa zagadnienia „Protesty w Kazachstanie zimą 2022 r.” oraz „Historia Policji w II RP oraz Milicji w PRL”. Były redaktor popularnego kanału w Telegramie “Nexta” Jan Rudzik opowiedział o metodach walki z rosyjską i białoruską propagandą medialną. Ostatniego dnia forum odbyły się warsztaty dotyczące znaczenia networkingu w rozwoju osobistym, które poprowadził naczelnik Departamentu Prawa Ustrojowego i Edukacji Michał Włodarczyk. Zwieńczeniem forum był panel dyskusyjny, podczas którego debatowano na temat perspektyw projektu „Międzymorza”.

Forum Integracyjno-Rozwojowe Młodzieży Polskiej ze Wschodu to projekt organizowany już drugi rok przez Fundację Młode Kresy. Ideą tego wydarzenia jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych Polaków z krajów byłego ZSRR do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o tematach ważnych dla młodych Kresowiaków.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)