W poniedziałek, 18 września w Sejmie odbyło się Forum Współpracy Polsko-Białoruskiej. Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali m.in. o aktualnej sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi i kwestiach bezpieczeństwa Polski.

Forum zgromadziło młodych polskich działaczy zrzeszonych w Fundacji Młode Kresy oraz członków białoruskiej studenckiej organizacji „Lichtar” z Poznania.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Fundacji Młode Kresy i przy wsparciu posła na Sejm RP Pawła Lisieckiego.

W ramach wydarzenia odbyła się prezentacja książki pt. „Polityka władz Białorusi wobec mniejszości polskiej w latach 1994-2022” autorstwa prezesa Fundacji Młode Kresy Mirosława Kapcewicza. Autor szczegółowo opowiedział o represjach reżimu Łukaszenki w stosunku do mniejszości polskiej na Białorusi, wspomniał m.in. o prześladowaniach polskich działaczy, likwidacji polskich szkół, zamykaniu kościołów, niszczeniu miejsc pamięci narodowej. Następnie prelekcję pt. “Bezpieczeństwo Polski z perspektywy obywatela Białorusi” wygłosił lider białoruskiej opozycyjnej organizacji „Ruch” i członek Rady Koordynacyjnej Białorusi Jan Rudzik. Młody polityk podzielił się danymi na temat zagrożeń, jakie płyną ze strony białoruskiego reżimu: możliwych prowokacjach z udziałem nielegalnych imigrantów i „wagnerowców”. Rudzik zaproponował także polskiemu państwu pomoc w weryfikacji Białorusinów poprzez bazę „cyberpartyzantów” (red. grupy hakerów walczącej z reżimem Łukaszenki), aby nie wpuszczać prowokatorów do Polski. Na koniec uczestnicy mogli zadać pytania prelegentom, odnosząc się do omawianych przez nich kwestii.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy forum mieli okazję zwiedzić historyczne sale Sejmu RP, będącymi świadkami ważnych decyzji dla Rzeczypospolitej.

 

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)