W tym miesiącu mijają 103 lata od Bitwy nad Niemnem, która przypieczętowała zwycięstwo Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej. W niedzielę, 17 września hołd polskim bohaterom poległym w tej bitwie oddali mieszkańcy przygranicznej Sokółki.

Za przełomowy moment wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. historycy uznają Bitwę Warszawską, jednak to właśnie nad Niemnem, na terenach dzisiejszej Białorusi, ostatecznie rozgromiona została bolszewicka nawała. Dzięki temu polscy żołnierze uniemożliwili przegrupowanie się oddziałom bolszewickim i ostatecznie zagwarantowali Polsce zwycięstwo.

„Wojna ta była wyrazem niezłomnej determinacji, odwagi i patriotyzmu naszych przodków. Nasze dziedzictwo jest pełne przykładów bohaterstwa i poświęcenia, które wciąż inspiruje nas do działania” – mówiła Wiesława Burnos członek zarządu województwa podlaskiego.

„Chcemy, aby Podlaskie było symbolem jedności i współpracy, a nasze osiągnięcia były dumą dla naszych przodków. Dziś w tej szczególnej rocznicy, przypominamy sobie, jak wiele możemy osiągnąć, działając razem” – dodała.

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym w Sokółce, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobach żołnierzy poległych w wojnie 1920 ROKU. Następnie odbyła się msza w intencji ojczyzny, odprawiona przez ks. Jarosława Ciuchnę. W trakcie obchodów złożono też kwiaty przy Pomniku Zesłańców Sybiru.

Bitwa Niemeńska rozegrała się w dniach 20-26 września 1920 r. na linii frontu od Suwałk do Kobrynia. W walkach wzięło udział około 67 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego przeciwko siłom bolszewickim liczącym ok. 100 tys. czerwonoarmistów. Oddziały bolszewickie po poniesieniu kolejnej wielkiej klęski utraciły ostatecznie możliwość stworzenia realnego zagrożenia dla Polaków, tym samym Bitwa Niemeńska w walny sposób przyczyniła się do polskiego zwycięstwa w całej wojnie.

Źródło: wb24.org/podlaskie.eu/piotrkow-tryb.ap.gov.pl

Fot. UMWP/Dawid Korpacz

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)