Już w październiku na ekrany polskich kin trafi film „Kos” w reżyserii Pawła Maślona. Jest to film kostiumowy opowiadający o życiu naszego wielkiego krajana, który urodził się w majątku Mereczowszczyzna na Polesiu. W postać Kościuszki wcielił się Jacek Braciak.

Światowa premiera filmu już miała miejsce w tym miesiącu, a do polskich kin produkcja ta trafi 6 października.

Wiosna 1794 rok, Polska. Atmosfera w kraju jest gorąca, tym bardziej, gdy wraca do niego generał Tadeusz Kościuszko z planami wzniecenia powstania przeciwko Rosjanom. W tym celu planuje zmobilizować szlachtę i chłopów. Na drodze staje mu jednak bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim wznieci on narodową rebelię. Na kanwie tej historii krzyżują się losy wiernego przyjaciela Kościuszki i Ignaca – młodego chłopa, który w chwili próby stoi przed ważnym dylematem: podążać za swoim marzeniem i zyskać upragnioną ojcowiznę czy przyłączyć się do Kościuszki i u jego boku walczyć o najwyższą stawkę – brzmi zapowiedź dystrybutora filmu.

Film został wyprodukowany przez twórców “Bożego Ciała” oraz “Żeby nie było śladów”. Historia oparta jest na scenariuszu autorstwa Michała A. Zielińskiego. W obsadzie filmu zobaczymy znane nazwiska polskiego kina. W tytułową rolę Tadeusza Kościuszki wcielił się Jacek Braciak. W filmie zobaczymy też m.in.: Roberta Więckiewicza, Bartosza Bielenia, Andrzeja Seweryna czy Agnieszkę Grochowską.

Podczas sobotniej gali Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, twórcy filmu zostali uhonorowani Złotymi Lwami. Dodatkowo, Robert Więckiewicz otrzymał nagrodę za rolę drugoplanową, Aneta Brzozowska za charakteryzację, a Piotr Kmiecik za montaż.

Źródło: wb24.org/filmweb.pl/filmpolski.pl

Fot. Kino Świat

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)