W poniedziałek w białostockim kinie “Ton” odbył się pokaz filmu pt. “Zakazana narodowość”, opowiadający o losach 6 młodych Polaków z Białorusi, których łączy patriotyzm i duma z bycia Polakiem. Film powstał z inicjatywy działaczy Fundacji Młode Kresy.

Film przedstawia historie sześciu młodych Polaków z trzech miast położonych na zachodzie kraju — Grodna, Lidy i Nowogródka. Za działalność na rzecz upamiętnienia historii Polski i jej kultury spotkały ich prześladowania ze strony reżimu Łukaszenki i zostali zmuszeni do emigracji.

Plakat filmu

Bohaterowie filmu mówią dlaczego polskość dla nich jest ważna oraz opisują warunki, w których funkcjonują polskie organizacje na Białorusi. Młodzi Polacy w filmie mówią także o tym, jak widzą przyszłość polskiej mniejszości na Białorusi.

Film został dedykowany Andrzejowi Poczobutowi — liderowi polskiej mniejszości na Białorusi, który obecnie odbywa karę w białoruskim więzieniu na podstawie sfabrykowanych zarzutów.

Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem organizatorów i publiczności, gdyż, w sposób autentyczny i poruszający zaprezentował unikalne historie i doświadczenia młodych polskich działaczy, ukazując ich patriotyczną postawę.

Po projekcji filmu prezes Fundacji Młode Kresy, Mirosław Kapcewicz, odpowiedział na pytania zgromadzonej publiczności.

 

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)