W czwartek wieczorem białoruskie Ministerstwo Obrony Narodowej zarzuciło Polsce dwukrotne naruszenie przestrzeni powietrznej. W odpowiedzi Wojsko Polskie wydało oświadczenie, w którym odpiera oskarżenia reżimu Łukaszenki.

Ministerstwo Obrony Narodowej Białorusi opublikowało komunikat, w którym oskarżyło Polskę o dwukrotne naruszenie swojego terytorium przez helikopter Wojska Polskiego. Maszyna rzekomo najpierw miała wtargnąć 1,5 km w głąb białoruskiej przestrzeni powietrznej, a za drugim razem na odległość 300 m od granicy.

„Około 15:20 (czasu lokalnego) samolot przekroczył granicę Republiki Białorusi. Maszyna wleciała do 1,5 km w głąb terytorium. O godzinie 16:22 helikopter kolejny raz naruszył granicę państwową, wlatując na 300 metrów w głąb” — przekazał białoruski resort obrony.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zdementowało oskarżenia białoruskiej strony. Dane z kontroli lotu i radarów nie potwierdzają, aby doszło do przekroczenia białoruskiej granicy. Poniżej przedstawiamy oficjalne stanowisko Polski w tej sprawie:

Informujemy, że dzisiejsze oświadczenie strony białoruskiej, o rzekomym przekroczeniu granicy przez polski śmigłowiec, jest nieprawdziwe.

Potwierdzają to zapisy kontroli lotu i stacji radarowych – takie zdarzenie nie miało miejsca.

Wszelkie informacje przekazywane przez media są każdorazowo poddawane dogłębnym analizom i szczegółowo badane.

Do informacji udostępnianych przez media białoruskiego reżimu trzeba jednak zawsze podchodzić z ostrożnością i rozwagą, gdyż wielokrotnie były elementem prowokacji i dezinformowały społeczeństwo.

Wojsko Polskie w przeciwieństwie do ciągłych prowokacyjnych działań Republiki Białorusi, niezmiennie szanuje i przestrzega wszelkich postanowień oraz regulacji co do nienaruszalności granic.

Źródło: wb24.org/rmf.fm/twitter

Fot. Pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)