Łukaszenkowska Prokuratura Generalna wszczęła sprawę karną przeciwko Radzie Białoruskiej Republiki Ludowej. W komunikacie prokuratury podano, że sprawa została wszczęta „w związku z nielegalną działalnością pronazistowskiej formacji ekstremistycznej „Rada Białoruskiej Republiki Ludowej”.

Założyciele Rady BRL zostali nazwani wspólnikami nazistowskich zbrodniarzy i kolaborantami. Prokuratura uważa, że ​​„działalność Rady BRL opierała się zarówno w przeszłości, jak i obecnie na zaprzeczaniu istnieniu suwerennego państwa białoruskiego”.

„W związku z tym Rada BRL ogłasza się najwyższym i jedynym przedstawicielem suwerennych praw białoruskiego narodu, pozycjonuje siebie jako „rząd na uchodźstwie”. Przewodniczący Rady BRL w tłumaczeniu z białoruskiego na rosyjski i inne języki świata ogłasza się „prezydentem” – poinformowano w Prokuraturze Generalnej.

W komunikacie zaznaczono, że Rada BRL została uznana przez KGB za „formację ekstremistyczną”, jednak nie zaprzestała swojej działalności, przeprowadzając wybory do nowego składu swojego prezydium. Reżim oskarża także emigracyjne ciało o koordynowanie działań z innymi „organizacjami ekstremistycznymi”, w tym z Radą Koordynacyjną, Zjednoczonym Gabinetem Przejściowym oraz białoruskimi formacjami zbrojnymi walczącymi na Ukrainie. Prokuraturze Generalnej nie podoba się także, że Rada BRL wprowadziła własny system odznaczeń państwowych.

W rezultacie wszczęto sprawę karną na podstawie kilku artykułów Kodeksu karnego:

  • spisek w celu przejęcia władzy w państwie,
  • kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym, którego działalność jest nastawiona na rehabilitację nazizmu,
  • grupowe zachęcanie do działalności ekstremistycznej,
  • wzniecanie nienawiści,
  • grupowe umyślne rehabilitowanie nazizmu,
  • zachęcanie obywateli Białorusi do udziału w konflikcie zbrojnych na terenie innego państwa,
  • dyskredytowanie Białorusi.

Śledztwo w tej sprawie zostało powierzone KGB, które ma zająć się ustaleniem i pociągnięciem do odpowiedzialności wszystkich osób, związanych z Radą BRL “gdzie by się oni nie znajdowali: tak za granicą, jak i na terytorium Białorusi”.

Rada Białoruskiej Republiki Ludowej jest spadkobierczynią rządu Białoruskiej Republiki Ludowej utworzonego w 1918 roku, który po sowieckiej agresji został zmuszony udać się na emigrację. Od 1997 roku na czele Rady stoi mieszkająca w Kanadzie białoruska działaczka społeczna Iwonka Surwiłła. Za swoje poświęcenie na rzecz przywracania demokracji na Białorusi, w 2013 roku otrzymała Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II od władz w Ottawie. W zeszłym miesiącu Surwiłła została ponownie wybrana na stanowisko przewodniczącej Rady na następną 6-letnią kadencję.

Źródło: wb24.org/reform.by/belsat.eu

Fot. radabnr.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)