Najnowsza ekranizacja dzieła naszego krajana Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, pt. “Znachor”, którą wyprodukowano dla platformy Netflix, zdobywa ogromną popularność na całym świecie. Jest już najchętniej oglądanym filmem w 11 krajach. W Stanach Zjednoczonych zajmuje obecnie trzecią pozycję w rankingu oglądalności.

Ta kultowa produkcja w końcu doczekała się odświeżenia, za które zabrał się Netflix. Efekt? Kapitalne przyjęcie przez widzów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Film na tę chwilę jest oczywiście numerem jeden na polskim Netflixie, a trailer w YouTube zobaczyło już ponad 800 000 oglądających!

“Znachor” zajmuje także pierwsze miejsce w Argentynie, Chile, Czechach, Meksyku, Nikaragui, Słowacji, Ukrainie, Hiszpanii, Urugwaju i Wenezueli.

Profesor Rafał Wilczur to wybitny lekarz pracujący w jednej z renomowanych klinik, który w wyniku serii nieoczekiwanych zdarzeń traci rodzinę i pamięć. Od tego momentu przemierza Polskę, a swoje miejsce znajduje w małej wsi Radoliszki. Choć nie pamięta swojej przeszłości lekarskiej, niesie pomoc okolicznym mieszkańcom i szybko zostaje okrzyknięty Znachorem. Czy niesamowity splot wydarzeń sprawi, że odnajdzie swoją tożsamość i rodzinę?

Powieść “Znachor” Dołęga-Mostowicz napisał w 1937 roku. Początkowo autor napisał ją w formie scenariusza. Kiedy został on odrzucony przez wytwórnię, przerobił “Znachora” na książkę. Jej wielkie powodzenie skłoniło filmowców do zmiany zdania i zakupienia scenariusza. Doczekała się jednak kilku ekranizacji. Pierwsza wersja ekranowa “Znachora” powstała w roku 1937: reżyserem był Michał Waszyński, a główną rolę zagrał Kazimierz Junosza-Stępowski. Niezwykle popularna była druga ekranizacja z roku 1982 w reżyserii Jerzego Hoffmana, z Jerzym Bińczyckim i Anną Dymną w rolach głównych. Reżyserem najnowszej adaptacji jest Michał Gazda. Tym razem w rolę profesora Wilczura wcielił się Leszek Lichota.

Warto także odnotować, że akcja powieści rozgrywa się na północno-wschodnich Kresach, czyli na Wileńszczyźnie i terenach białoruskich, skąd pochodził autor.

Polecamy również:

84 lata temu zginął Tadeusz Dołęga-Mostowicz — wybitny polski pisarz rodem z Witebszczyzny 

Na podst. netflix.com, taniaksiazka.pl

Fot. Netflix

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)