Dokument Aleksandra Michałkowicza i Anny Badziaka pt. „Motherland/Matczyzna” zdobył nagrodę im. rotmistrza Witolda Pileckiego na XV Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Przewodnicząca jury Anna Ferens określiła film jako “trzymający w napięciu dramat opowiadający w wielowarstwowej narracji o moralnej erozji ludzi w pułapce totalitaryzmu”.

Film opowiada o przemocy w armii i społeczeństwie, badając normy społeczne stojące za tym zjawiskiem. W produkcji przedstawiona jest historia matki, której syn został znaleziony martwy podczas służby wojskowej.

W tym roku film został już doceniony na międzynarodowych festiwalach, a także był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Na przykład, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie, obraz otrzymał nagrodę widzów.

Jak zauważa Reform.by, podczas ceremonii wręczania nagród reżyser Aleksander Michałkowicz powiedział: “Chcę dedykować tę nagrodę białoruskim więźniom politycznym i Ukraińcom walczącym na froncie”.

Źródło: wb24.org/reform.by

Fot. facebook.com/festiwal.filmowy.nnw

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)