Białoruskim katolikom oddano teren w Stołpcach, na którym kiedyś stał zabytkowy kościół, pisze portal katolik.life. Dwa lata temu odnaleziono tam starożytny grób i szczątki dominikanina Fabiana Maliszowskiego, który zmarł w 1644 roku.

W 1953 roku świątynia, która stała w tym miejscu, została wysadzona przez władze sowieckie. Przez długi czas ten obszar służył jako boisko sportowe dla miejscowej szkoły.

Kościół św. Kazimierza i klasztor Dominikanów w Stołpcach (fot. nac.gov.pl)

Kościół zniszczony w czasie wojny (fot. katolik.life)

„Wierzący, którzy opuścili swoje domy, ukrywając się przed prześladowaniami religijnymi i społecznymi po II wojnie światowej w Polsce, ukryli szczątki w podziemiach kościoła, a odpowiedni plan pozostawili w kurii biskupiej w Drohiczynie. Przez wiele lat nikt nie wiedział, gdzie spoczywa „Św. Fabian”, aż nadszedł ten czas” – podaje katolik.life.

„Minęły prawie dwa lata, przeszliśmy odpowiednie procedury biurokratyczne i otrzymaliśmy ten tak drogi nam kawałek ziemi. W tym czasie, za zgodą lokalnych władz, odbudowaliśmy część kościelnego ogrodzenia (początek XX wieku), które nie zostało zniszczone. Odbudowaliśmy także bramę-dzwonnicę, zbudowaną w 1838 roku, która już w latach 20-tych ubiegłego wieku stała się częścią targowiska. A dzisiaj majestatycznie góruje nad rynkiem” — pisze katolik.life.

Wnętrze świątyni (fot. radzima.org/paval)

Wnętrze świątyni (fot. radzima.org/paval)

Krypta w kościele (fot. radzima.org/paval)

Na tym miejscu planują odbudować kaplicę św. Dominika i odnowić krypty, w których pochowani są fundatorzy świątyni oraz dominikańscy zakonnicy.

Źródło: wb24.org/katolik.life

Zdjęcie główne: radzima.org/k.shastouski

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)