Lamus klasztoru sióstr brygidek w Grodnie to najstarszy drewniany budynek na Białorusi. W latach 2016-2020 został on odrestaurowany, a teraz Diecezja Grodzieńska planuje zorganizować tam ekspozycję.

Ten wyjątkowy lamus, który obecnie służy jako budynek gospodarczy, w przeszłości był częścią klasztoru brygidek. Jego unikalność polega na tym, że jest jednym z nielicznych do tej pory zachowanych tak starych drewnianych budynków. Charakterystyczne dla Białorusi bagniste gleby sprawiają, że zabytki są narażone na zniszczenie i rozkład. Z XVI wieku zaś nie ma już żadnych takich zachowanych budynków, stąd wyjątkowość tego, który pochodzi z XVII wieku.

Lamus klasztoru pobrygidzkiego w Grodnie (fot. holiday.by)

Lamus w okresie międzywojennym (fot. wikimedia commons)

Jak pisze portal hrodna.life, do końca roku planuje się tam umieścić ekspozycję poświęconą dawnej kulturze ludowej.

Wiadomo, że wcześniej w lamusie planowano otworzyć muzeum Diecezji Grodzieńskiej. Takie plany ogłosił w 2019 roku proboszcz kościoła brygidek ks. Antoni Gremza.

Pomieszczenia na drugim piętrze. Maj 2021 (fot. hrodna.life)

W 2016 roku, gdy zabytek był w stanie awaryjnym, zespół specjalistów z Polski, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczął prace renowacyjne. Podczas renowacji naprawiono fundament, wymieniono zgniłe i zniszczone elementy oraz wymieniono dach. Obecnie trwają prace nad aranżacją wnętrza i tworzeniem ekspozycji muzealnej.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor Brygidek (fot. wikimedia commons)

Od 2019 roku teren jest otwarty dla turystów. Okresowo organizowane są tam wycieczki.

Ekspozycja w kryptach kościoła pobrygidzkiego (fot. hrodna.life)

Podziemia dawnego klasztoru i kościoła pobrygidzkiego są również otwarte dla grup turystycznych. Mieści się tam małe muzeum, w którym przechowywane są różne cenne przedmioty. Oprowadza po nim proboszcz, ksiądz Antoni Gremza. Aby zwiedzić podziemia świątyni, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Wb24.org na podst. hrodna.life, historykon.pl

Zdjęcie główne: hrodna.life

Polecamy również:

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)